چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹
 

این مطالعات دو مرحله­ای زیرمجموعه­­ای از طرح ملی پایش و مطالعات شبیه سازی سواحل ایران می­باشد که توسط سازمان بنادر و دریانوردی تعریف و به اجرا درآمده است. فاز 1 طرح یاد شده در سال 1384 و در محدوده خلیج چابهار آغاز و در سال 1386 خاتمه یافت و فاز 6 آن در سال 93 و در محدوده خلیج گواتر تا جاسک (به جز خلیج چابهار) کلید خورد. ازجمله اهداف این طرح ملی تهیه و تأمین اطلاعات هیدرودینامیک و مورفولوژیک، بررسی مشکلات موجود در مناطق ساحلی و ارائه راه‌حل‌های مهندسی جهت حل این مشکلات و دستیابی به مرجع اطلاعاتی قابل اطمینان جهت استفاده در مطالعات و طراحی سازه‌های ساحلی و فراساحلی در مناطق مورد مطالعه می­باشد.

خروجی­های این طرح از یک سو در تدقیق طرح مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی در محدوده مکران به کار گرفته شده و از سوی دیگر موجب غنی سازی بانک اطلاعات دریایی کشور خواهد شد. مراحل مطالعات پایش سواحل مکران عبارتند از: جمع آوری اطلاعات، اندازه­گیری­های میدانی، شبیه سازی پارامترهای دریایی، طبقه بندی نواحی ساحلی و تدقیق بخش مدیریت نواحی ساحلی.

در بخش جمع آوری اطلاعات کلیه داده­ها، اطلاعات، گزارش­ها (باد، موج، رسوب و...) و نقشه های مرتبط با مناطق مورد مطالعه در داخل و خارج از کشور بر اساس نیاز پروژه گردآوری شده و بر اساس مرور همین اطلاعات، دستگاه­های اندازه­گیری پارامترهای دریایی در طول ساحل این منطقه جانمایی شده­اند و سعی شده است که تا حد ممکن کلیه پارامترهای دریایی و هواشناسی موثر در اقلیم دریایی منطقه شامل امواج، جریانات دریایی، داده­های باد و فشار هوا، جزر و مد و شاخص­های کیفی آب اندازه­گیری شوند. همچنین پروفیل برداری از نیمرخ­های ساحلی، پیمایش خط ساحلی و نمونه برداری از رسوبات بستر و رسوبات معلق نیز به منظور شناخت مورفولوژی منطقه صورت گرفته است.

 طرح پایش 1

چیدمان کلی تجهیزات اندازه ­گیری موج و جریان


طرح پایش 3
طرح پایش 2

تجهیزات اندازه گیری موج و جریان

 در بخش شبیه سازی­های ریاضی، مدلسازی عددی باد، موج، جریان، تغییرات تراز آب، انتقال رسوب و سونامی صورت گرفته است. و در نهایت بر اساس این مدلسازی­ها و صحت سنجی آن­ها با داده­های اندازه­گیری سواحل مکران بر اساس مخاطرات طبیعی، امواج طراحی، رژیم رسوبی طبقه بندی شده و کاربری­های متناسب با هر منطقه پیشنهاد می­گردند. در مجموع می­توان گفت این مطالعات با توجه به تنوع موارد بررسی شده و گستردگی آن جامعترین و بزرگترین مطالعات صورت گرفته در منطقه می­باشد.

 طرح پایش 4

شبکه بندی مدل­های عددی در محدوده خلیج چابهار

طرح پایش 5

شبیه سازی امواج توفان گونو و انتشار امواج سونامی

 علاقه مندان میتوانند جهت کسب اطلاعات بیشتر  به پایگاه اینترنتی پایش و شبیه سازی سواحل کشور به نشانی irancoast.pmo.ir مراجعه نمایند.