چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹
 

نصب بویه موج نگار ملی

با توجه به رسالت و نقش حاکمیتی سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان یکی از متولیان اصلی امور دریا و ساحل در کشور و بدلیل اهمیت ملی تداوم ثبت اطلاعات پارامترهای دریایی شامل موج، جریان، رسوب و تراز آب، این اداره کل از دهه گذشته تاکنون اقدامات قابل توجهی برای جمع آوری این اطلاعات در قالب پروژه های شبکه اندازه گیری مشخصه های دریایی و پایش و مطالعات شبیه سازی کشور انجام داده است.

عدم وجود اطلاعات کافی از مشخصه­های امواج و عدم دقت کافی نتایج حاصل از روابط تجربی و نیمه­تجربی سبب گردید این سازمان از سال 1369 اقدام به تعریف پروژه اندازه­گیری مشخصه­های دریایی نماید که پس از انجام مطالعات اولیه شبکه بهینه اندازه­گیری پارامترهای دریایی نسبت به تامین سه ایستگاه آب عمیق (بویه موج نگار) در سال 1379جهت ثبت پارامترهای هواشناسی و اقیانوس شناسی دور از ساحل اقدام شد، به طوری که ایستگاه چابهار به عنوان یک از اولین ایستگاه های کشور  راه اندازی گردید.

 16

دستگاه های بویه موج نگار مشخصه های دریایی را  از جمله سرعت باد جهت باد ، دمای هوا،‌رطوبت نسبی،‌فشار هوا ، پارامترهای موج ،‌ارتفاع و جهت موج،‌شوری آب،‌ دمای آب را ثبت نمی یابد و با استفاده از امواج رادیویی به ایستگاه ساحلی مخابره می نماید.

در حال حاضر در مجموعع 12 ایستگاه در آبهای شمال و جنوب کشور فعال می باشند. که علاوه بر دسترسی کامل سازمان­های تخصصی، اطلاعات با لحاظ طبقه­ بندی لازم از طریق پایگاه اینترنتی   marinedata.pmo.ir   قابل مشاهده برای کاربران دیگر  می باشد.

با پیگیری­های انجام شده طی تفاهم­نامه مشترکی فی­مابین این سازمان، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و دانشگاه صنعتی اصفهان طراحی، ساخت و تحویل 11 دستگاه بویه موج نگار آب عمیق، یک دستگاه بویه موج نگار آب کم عمق ونه ایستگاه هواشناسی در دستور کار قرار گرفت که هم اکنون آماده و در بنادر مربوطه نصب و راه اندازی گردیده اند

 17

همچنین در راستای همین طرح یک دستگاه بویه موج نگار جهت نصب در بندر جاسک به اختصاص یافت است که در صورت فراهم آمدن زیرساختهای لازم به سرعت  نصب و به بهره برداری خواهد رسید.