چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹
 

احداث موج­شکن­های مقاوم در برابر سونامی و یا تقویت موج­شکن­های موجود در برابر اثرات ناشی از سونامی به عنوان یک مبحث لازم و ضروری جهت حفاظت از مستحدثات دریایی کشور امری مهم و  اجتناب­ناپذیر محسوب می­شود.

در این راستا سازمان بنادر و دریانوردی در جهت مقاوم سازی سازه های دریایی سواحل مکران در مقابل پدیده سونامی­ ، لذا آگاهی از نحوه طراحی موج­شکن­ها و یا تقویت آنها در مراحل مختلف (طراحی تا اجرا) تاثیر مستقیم بر عملکرد آنها خواهد داشت.

پروژه "تهیه و تدوین راهنمای طراحی موج­شکن­های مقاوم در برابر سونامی" با هدف ارائه و نشر سندی ملی در خصوص دستورالعمل طراحی موج­شکن­های توده­سنگی، کیسونی و مرکب در برابر سونامی و ارائه مجموعه ایکامل و جامع از روش­های متداول طراحی و تقویت این دسته از موج­شکن­ها در برابر سونامی به منظور استفاده متخصصان، پژوهشگران و مشاوران در پروژه ­های مختلف در سطح کشور، توسط سازمان بنادر و دریانوردی به انجام رسیده است.

 

مقاوم 1


در تهیه این راهنما با بهره­ گیری از تجارب و آخرین منابع و دستاوردهای جهانی، سونامی طرح  تشریح و ظوابط طراحی موج­شکن­ های توده­ سنگی و مرکب و راه­کارهای تقویت آن ارائه گردیده است.  در این مطالعات پارامترهای مرتبط با سونامی نظیر ارتفاع موج تدقیق شده، بالاروی موج سونامی و زمان رسیدن موج به منطقه مربوطه برآورد گردید. همچنین تحلیل خطر سونامی به دو روش احتمالاتی و تعیین جهت برآورد ارتفاع موج سونامی طرح با دقت مطلوب مورد بررسی قرار گرفته است.

دستورالعمل مذکور پس از بررسی های صورت گرفته توسط کارشناسان و صاحب­نظران برجسته کشور مورد تایید سازمان مدیریت و برنامه­ریزی کشور قرار گرفته است و جهت بهره گیری جامعه مهندسی دریایی کشور در ایمن­­سازی موج­شکن­ها، دیواره­های ساحلی و سایر مستحدثات ساحلی در برابر سونامی  ابلاغ خواهد شد.

با ابلاغ و اجرای این دستورالعمل با توجه به بررسی های جامعی که بر انواع سازه های دریایی در سواحل مکران شده است عملا این سازه ها در مقابل اثرات سونامی احتمالی مصونیت خواهند داشت.

 مقاوم 2