چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹
 

یکی از عوامل مهم در پیشبرد و حصول نتایج دقیق در پروژه مزبور و سایر مطالعات دریایی آتی در منطقه مکران، دستیابی به اطلاعات پایه و نقشه­های هیدروگرافی با دقت مناسب است که در کلیه مراحل مطالعات دریایی به عنوان مبنا و اساس کار مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

داده­ها و نقشه­های هیدروگرافی دقیق موجب خواهد شد در کلیه مراحل طراحی و اجرای سازه ­های دریایی از قبیل جانمایی بنادر، مطالعات انتقال رسوب، مدلسازی امواج و جریانات دریایی، نتایج قابل استناد و قابل قبولی حاصل شود. همچنین داده­ های هیدروگرافی به عنوان یکی از عوامل اصلی در برنامه ریزی عملیات لایروبی موثر بوده و با توجه به هزینه­های بسیار بالای عملیات لایروبی تصمیم گیری در خصوص احجام عملیات لایروبی و برنامه دوره­ای این عملیات به شدت به هیدروگرافی منطقه و نرخ انتقال رسوبات وابسته خواهد بود.

هیدرگرافی سواحل مکران 1

محدوده انجام عملیات هیدروگرافی در سواحل مکران

 

 از آنجا که مطالعات دریایی به شدت متاثر از هیدروگرافی هر منطقه می­باشد کلیه منابع هیدرگرافی موجود در منطقه مکران جمع آوری شده و مورد بررسی قرار گرفتند که در نهایت مشخص گردید نقشه­های هیدروگرافی به روز و با دقت مناسب در منطقه مکران وجود نداشته و داده­های فعلی عملا فاقد کارایی لازم در شبیه­سازی­های عددی و مطالعات مهندسی بوده و نتایج استفاده از چنین داده­هایی با واقعیت همخوانی نخواهد داشت.

با توجه به نیازهای پروژه پایش سواحل مکران و با رویکرد فراهم نمودن اطلاعات پایه برای سایر مطالعات آتی در منطقه، سازمان بنادر و دریانوردی ضمن هماهنگی با ارگان­ها و دستگاه­های مرتبط با امور هیدروگرافی از جمله سازمان نقشه برداری کشور، اقدام به تعریف و اجرای پروژه هیدروگرافی سواحل مکران نموده است که این پروژه با توجه به حجم بالای عملیات میدانی در طول 350 کیلومتر از سواحل ایرانی دریای عمان و صعوبت اقلیم دریایی منطقه، پیچیده­ترین و بزرگترین پروژه هیدروگرافی می­باشد که تا کنون در سطح کشور و حتی خاورمیانه به اجرا درآمده است و طی آن بالغ بر 18000 کیلوتر عملیات هیدروگرافی انجام گرفته است. ضمنا پیمایش خط ساحلی و ایجاد نقاط مبنا در سواحل مکران نیز در این پروژه انجام شده است.

همچنین از آنجا که شرح خدمات این پروژه با تجمیع نظرات متخصصین امر هیدروگرافی و نقشه برداری طی جلسات متناوب کارشناسی حاصل شده است یکی از کامل­ترین و جامع­ترین پروژه­های هیدروگرافی بوده و به دلیل استفاده از نظرات کارشناسان متخصص در طراحی و اجرای سازه­های دریایی و هیدرودینامیک دریا، رویکرد استفاده بهینه از نتایج این پروژه در مطالعات مهندسی دریایی نیز مد نظر قرار گرفته است که این امر خود موجب افزایش کیفیت پروژه و کارایی آن گردیده است.

هیدرگرافی سواحل مکران 2

آخرین نقشه هیدروگرافی منطقه مرتبط با دهه 70 میلادی

هیدرگرافی سواحل مکران 3

ایجاد نقاط ایستگاه های مبنای ساحلی

 هیدرگرافی سواحل مکران 4

هیدرگرافی سواحل مکران 5 تجهیزات عملیات هیدروگرافی