دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲
 

 از جمله ظرفیت های اصلی نهفته در دل منطقه مکران، ظرفیت ها و پتانسیل های کلان این منطقه در حوزه کشاورزی و شیلات است. اقتصاد مبنی بر کشاورزی و شیلات، در این منطقه، قدمتی چند صد ساله و حتی شاید چند هزار ساله دارد. زمین های وسیع و حاصل خیز منطقه و نیز وجود سواحل زیبای دریای عمان، جملگی ویژگی های منحصر بفردی را برای سواحل مکران رقم زده است که با برنامه ریزی و سیاست گذاری درست و با جذب و هدایت سرمایه ها می توان این پتانسیل را به یک ثروت فعال ملی تبدیل نمود. از جمله جذابیت های سرمایه گذاری در حوزه شیلات و کشاورزی در منطقه مکران عبارتند از: پروژه های پرورش ماهی در قفس، مزارع پرورش میگو و کشت گلخانه ای با هدف صادرات به بازارهای بین المللی. از این رو، تشریح برنامه های آتی و پروژه های جاذب سرمایه گذاری حوزه شیلات و کشاورزی در منطقه مکران و تمهیدات پیش بینی شده در این حوزه از اهم سیاست های این همایش و این پنل خواهد بود.

 وزارت جهاد کشاورزی- طرحهای کشاورزی

طرح های توسعه حوزه آب و خاک (ذخیره سازی آب حاصل از بارش ،انتقال آب تجهیز و نوسازی شبکه ها اصلی و فرعی )

طرح های توسعه حوزه تولیدات گیاهی (ایجاد 3500 هکتار کشت داربستی ،1400 هکتار کشت گلخانه ای ، 3000 هکتار نخلستان ،8 واحد قرنطینه نباتی ، یک واحد آمادگاه مبارزه با ملخ صحرایی در جاسک )

طرح های توسعه حوزه تولیدات دامی ( طرحای توسعه پرورش شتر ، شترمرغ ، مرغ گوشتی ،پروار بندی گوساله ، دام سبک و ایستگاه خدمات شتر داری )

تولید محصولات گلخانه ای

پایانه صادرات محصولات کشاورزی

توسعه باغات میوه های گرمسیری

وزارت جهاد کشاورزی-طرحهای شیلات

برداشت از ذخایر فانوس ماهیان

احداث ،تکمیل تجهیز بنادر صیادی و مراکز تخلیه صید

احداث زیستگاه مصنوعی پرورش آبزیان

احداث مجتمعهای صنایع تبدیلی (تولید عصاره از فانوس ماهیان ،خوراک دام ،کنسرو تن ماهیان )

پرورش ماهیان در قفس

احداث زیرساختهای سایتهای پرورش میگو

توسعه صید تون ماهیان در آبهای فراساحلی

صید در آبهای سایر کشورها

توسعه صید فانوس ماهیان

تامین شناورهای لانگ لاینر

تامین شناورهای پرساینر